yemek vermesem eşim aç kalıyor

 

 

Eşim kendisine bir kahve bile yapamıyor. Fırını çalıştıramıyor. Bu durumu çok kafama takıyorum. Yapmak istemediği için yapmadığını düşünüyorum. 2 gün evde olmasam kendisine yemek bile yapmayıp aç kalmayı tercih eder. Bu durum artık çok sinirlerimi bozmaya başladı. Bu sebep yüzünden evliliğimiz de kötü etkileniyor. İlk yıllar severek yapıyordum. Çalıştığım için işten zaten yorgun geliyorum, bir de ev işleriyle tek başıma uğraşmak beni iyice yoruyor. Onunla bu konuda nasıl konuşmalıyım?

İkinizin de çalışıyor olması nedeniyle eşinizin de mutfak işlerini paylaşması doğru olur. Her ikinizin çalışma saatleri ve çalışma yoğunluğu da tabii ki bu durumda önem kazanıyor.

Bazı erkekler alışmadıkları için ev ve mutfak işleri konusunda aşırı üşengeç davranabiliyorlar. Sizin evde olmadığınız aç kalıyorsa bırakın kendisi bir çözüm bulsun. Hayatından böyle de memnunsa siz de tercihi ve sorumluluğu ona bırakabilirsiniz. Eşinize annesi gibi davranıyorsanız  (yazınızda çocuğunuzla ilişkinizi anlatır gibi söz ediyorsunuz ondan) bu durum hem onu hem sizi yoracak ve sıkacaktır.

Eşinizi mutfağa çağırarak bazen küçük işleri yapmasını rica ederek başlayabilirsiniz. Böylece korktuğu ve yapamayacağını sandığı işlere alışmasını sağlayabilirsiniz. Bunları ikinizin de gergin olmadığı bir zamanda konuşarak ona zaman zaman, sizin önereceğiniz ve tarif edeceğiniz işleri yaparak yardımcı olmasının sizi mutlu edeceğini söyleyebilirsiniz.

Eşinizin yapmak istemediği için yapmadığı ihtimali ise bir mesaj olarak alınabilir. Siz de onun istediği bazı şeyleri yapmıyor olabilirsiniz örneğin. Bu nedenle ona “senin de benim yapmam durumunda kendini mutlu hissedeceğin şeyler varsa bunu bilmek isterim” demeniz onu sevindirebilir. Bunları uygulamaya çalışıp yeterince mesafe alamaz ve ilişkiniz daha da zedelenmeye devam ederse evlilik danışmanlığı almaktan çekinmeyin

 

Psikiyatr Dr. Gıyasettin Ekici