Kilolarıyla barışık olmak

KİLOLARIYLA BARIŞIK OLMAK

Hocam, arkadaşım kilolu ama kilolarıyla barışık olduğunu söyleyen arkadaşımın içten içe bundan rahatsız olduğunu hissediyorum. Durumu bu şekilde isimlendirmesi pes etmenin gizli biçimi olabilir mi?

Fazla kilolu olmak fiziksel görünüm açısından olduğu kadar sağlık açısından da sakıncalıdır. Kişinin ruhsal olarak sağlıklı olması hem bedensel sağlığı hem de kendisinden ve kendi görünümünden memnun olması ile bağlantılıdır. Ayrıca fazla kilolar kişinin daha az hareket etmesi demektir. Oysa bedensel aktif bir yaşantının kişinin kendisini iyi hissetmesi için önemli olduğunu biliyoruz.

Kişi gerçekten kilolarından rahatsızlık duymuyorsa ve çevresinin verdiği tepkilerden olumsuz etkilenmiyorsa ve eşi veya partneri de bundan rahatsız değilse sorun yok demektir. Ancak böyle bir durum ancak hafif düzeydeki kilo fazlalıklarında söz konusudur. Yani 60 kilo olması gereken biri 70 kilo ise bununla barışık olabilir ama bu kişi 90 kilo ise bu biraz zor olacaktır.

Hedefimiz erişemeyeceğimiz uzaklıkta ise ve erişemediğimiz için mutsuz oluyorsak çözüm yollarından biri de hedefimizi yeniden erişebileceğimiz bir mesafeye çekmek olabilir.

Ancak hedefimizi tam önümüze kadar çekip hiç çaba sarf etmemek aslında pes etmenin bir başka şeklidir ve kişiyi sonradan rahatsız edebilecek sonuçlar doğurabilir.

Konumuza dönersek:  kişi diyelim ki 90 kilo ve 60 kiloya inmek istiyor, bunu önce 80 kiloya inmek, sonra 75 kiloya, sonra da 70 kiloya inmek şeklinde ara hedefler koyarak ve 60 yerine 65 veya 70 kiloya inmekle yetinerek gerçekleştirmesi daha kolay olabilir. İşte burada 70 kiloyla barışık yaşamak doğru bir strateji olabilir.

Konunun bir diğer önemli boyutu da altta yatan ve fazla kilolara neden olan bir sorunun olup olmadığının araştırılmasıdır. Örneğin kişi gözden kaçan bir depresif süreç yaşıyor olabilir ve sıkıntısını daha çok yiyerek bastırmaya çalışıyor olabilir. Burada altta yatan nedeni ortadan kaldırdığınızda sorun da çözülecektir.