eş aldatma

Hocam, en yakın arkadaşımın eşinin onu aldattığını öğrendim, bu bilgiyi onunla paylaşmalı mıyım, çok kararsız kaldım?

 

 

Böyle bir bilgiyi arkadaşınıza ilettiğinizde bunun onun hayatını olumlu mu olumsuz mu etkileyeceğini kestirebilmeniz zordur. Örneğin geçici ve çok önemli olmayan bir ilişki deşifre olduğunda kalıcı bir ilişkiyi sona erdirebilir ve bundan sonrasının sorumluluğunu siz de paylaşmış olursunuz. Diğer yandan onun için çok önemli bir bilgiyi bildiğiniz halde yakın arkadaşınıza bu bilgiyi iletmemiş olmanızın da kaçınılmaz bir sorumluluk olduğunu kabul etmek gerekir. Kişiye, daha doğrusu duruma özgü değerlendirme yapmak gerekir.

 

Aldatma söz konusu ise bunun cinsel bir aldatma mı, duygusal bir aldatma mı olduğunu, hangi özel koşullarda ortaya çıktığını, geçici mi, ciddi mi olduğunu, asıl eşin bu tercihte dolaylı bir rolünün bulunup bulunmadığını vs. bilmek ve ona göre değerlendirme yapmak gerekir. Bazen kurulmuş zayıf ve geçici ilişkileri dolaylı yollardan çözmek de mümkün olabilir. Böyle bir durumda hem arkadaşınızı hem eşini ve ilişkisini korumuş olabilirsiniz ama bunun oldukça riskli olduğunu ve sizin arkadaşınızla olan ilişkinizi bozabileceğini de hesaba katarak davranmanız gerekir.

 

Eğer aldatma cinsel bir aldatma ise; bu konuda değerlendirme yaparken kadın ve erkek arasındaki cinselliği algılayış ve yaşayışa ilişkin farklılığı da hesaba katmak gerekir. Birçok erkek eşini beğeniyor, seviyor ve değerli buluyorken de cinsel partner olarak başka kadınlara ilgi duyabilir. Bu ilgi cinsel bir obje olarak karşıdakine yönelir ve cinsel güdü doyuma ulaştığında sona erer. Bunun için karşındakini sevmesi ya da değerli bulması gerekmez. Onu, anlık açlığını gidermek için bir araç olarak algılayabilir. Bu gerçek elbetteki eşlerini aldatan erkekler için bir mazeret olarak görülemez ama böyle bir farkı bilmek gerekir. Belki tarih boyunca genelevlerin varlığının ve hayat kadınlarının hep olagelmesinin ama “hayat erkekleri”nin olmamasının başlıca nedeni budur. Kadınlar ise cinsel partnerlerini çoğunlukla duygusal olarak da benimsemek isterler. Değerli buldukları partnerlerle yaşamak isterler cinselliği.

Sonuç olarak kapsamlı bir değerlendirme gerekir. Aceleci davranmamak ve tercih edilecek seçeneğin yararlarını ve zararlarını iyi hesaplamak gerekir. Karar vermenin güç olduğu durumlarda üçüncü bir seçenek olarak doğrudan bir haber taşıyıcılığı yerine arkadaşınızın kendi çabasıyla haberdar olmasını sağlayacak şekilde ona dolaylı bilgi vererek, imada bulunarak ya da fark ettirmeden yönlendirerek de olayın çözümüne katkıda bulunabilirsiniz.

Elbette burada amaç cezalandırmak olmamalı, mevcut sorunun tarafların en az hasarla atlatacağı bir çözümünü bulmaya yardımcı olmak olmalıdır. Aksi takdirde arkadaşınızı aldattığı için eşini cezalandırmak isterken arkadaşınızı da cezalandırmış olabilirsiniz.

Böyle bir durumun arka planında bazı evlilik sorunları, gizli doyumsuzluklar hatta bazı durumlarda tedavi gerektiren psikiyatrik problemler de olabilir ve zemin hazırlamış olabilir. Bu nedenle çiftin evliliklerini ya da ilişkilerini bir uzman yardımıyla gözden geçirmeleri teşvik edilebilir ve bu çözümü kolaylaştırabilir.

 

Psikiyatr Dr.Gıyasettin EKİCİ