Aşırı çekingenim

Özel bir şirkette yönetici asistanlığı yapıyorum. Ailemle çok rahat konuşabilsem de arkadaşlarımla bir araya geldiğimde konuşmakta sıkıntı çekiyorum. Ağzımdan tek bir kelime çıkmıyor, sanki yanlış bir şey söyleyecekmişim gibi geliyor. Dalga geçmesinler söylediklerimle diye susmayı tercih ediyorum. Bu utangaçlığımı nasıl yenebilirim?

 

Yönetici asistanlığı yapabiliyor olmanız aslında durumun çok da kötü olmadığını gösteriyor. Tarif ettiğiniz durum sosyal fobi (yeni adıyla ‘sosyal anksiyete bozukluğu’)olarak isimlendirdiğimiz bir psikiyatrik soruna uysa da bunun en doğru yorumunu ve gereken müdahaleyi yakınınızda araştırarak gideceğiniz ve yüz yüze ayrıntılı görüşeceğiniz bir psikiyatrdan almanız gerekir.

Sosyal ortamlarda kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacak bir ilaç tedavisi eşliğinde psikoterapi ile iyi sonuçlar elde edilebiliyor.

            Yıllarca sıkıntıyla katlandığınız ve yeteneklerinizi göstermenizi ve geliştirmenizi engelleyerek hem iş performansınızı düşüren hem de sosyal ilişkilerinizi olumsuz etkileyen bu yükün sırtınızda hafiflemeye başladığını hissettiğiniz günler geldiğinde bunun için attığınız ilk adım olan bu iletişimi kurmakla ne kadar önemli ve doğru bir şey yaptığınızı hatırlayacaksınız. Diğer adımları da atmaktan çekinmeyin.