aldatıldım

Ben bekârken kendi işimde çalışan bir bayandım. Hollanda da yaşıyoruz. Eşimle severek anlaşarak ve de çok zor şartlarda evlendik. 18 yıldır evliyiz. Ve çocuğumuz yok. Eşimin ikinci eşiyim. Birkaç aya kadar çok mutluydum. Ta ki eşimin beni aldattığını öğrenene kadar, gerçekten yıkıldım. Ne acıdır ki bir gecelik bir ilişki de değil. Eşim bir bayanla resmen aylardır ilişki içindeymiş. Şimdi ne yapmalıyım bu çaresizlik beni bitiriyor. Evlilik kurumu çok önemli yaşatmasını bilene. Bir doktor beni beyin ameliyatı yapsa da bu acı olayı unutsam.

Merhaba,

Bu durumlarda özel koşulları ve ayrıntıları özenle analiz ederek  ‘kişiye ve duruma özel’ bir değerlendirme yapmak sağlıklı olacaktır. Ancak genel değerlendirme için bir iki noktayı belirtmek yararlı olabilir yine de.

İki tarafı keskin bıçak bir durum bu. Bilmiyormuş gibi davranmak ya da nispeten düşük tepki vermek onu davranışını sürdürmek konusunda rahatlatabileceği gibi kontrolsüz öfkeyle vereceğiniz çok yüksek duygusal tepkiler de eşinizi sizden daha çok uzaklaştırabilir.

Durumunuzu, soğukkanlı olacağınızdan emin olduğunuz bir zamanda eşinizle konuşmanızı öneririm. Öncelikle onun açıklamasını dinlemeniz ve çözüm konusundaki yaklaşımını öğrenmenizde yarar var.

Yoğun öfke ve üzüntü yaşıyor olabilirsiniz ama Hiç bir şey olmamış gibi davranmanız uygun olmayacağı gibi onu sürekli ayıplamanız, suçlamanız ve konuyu gündeme getirmeniz de yarar sağlamayacaktır.

Bu konuda yakınlarınızın ve arkadaşlarınızın tepkileri çoğu zaman duygusal ve bazen durumu daha da çıkmaza sokan öneriler içerebiliyor o nedenle durumun ayrıntılarını ve nasıl tepki vermeniz gerektiğini orada profesyonel bir yardım alarak belirlemeniz daha doğru olur. Varsa kültür ve geleneğinizi bilen bir psikiyatrdan yardım almanız daha yararlı olur ama yoksa Hollandalı bir psikiyatriste gitmeniz de yarar sağlayacaktır.

Bir doktorun sizi beyin ameliyatı yaparak acılarınızdan uzaklaştırması mümkün olmasa da size reçete edeceği bazı ilaçlarla kendinizi daha güçlü, soğukkanlı ve kararlı hissetmeniz mümkün. Eğer bir yanlış anlama söz konusu değilse Olayı yok etmeniz mümkün değil ama soğukkanlı ve akıllı hareket ederek en az hasarla çözüm bulmanız mümkün olabilir.