kazadan sonra yalnız yatamıyor

Benim 11 yaşında bir oğlum var bundan yedi ay önce bisiklete binerken kamyon çarptı, fiziksel pek bir şeyi yok ama ruhsal olarak hiç iyi değil. 1 yaşından bu yana odasında yalnız yatan çocuk kazadan beri yalnız uyuyamıyor, ne yapmalıyım, lütfen yardım edin, şimdiden teşekkür ederim…

 

Yaşadığı kazanın oğlunuzda oluşturduğu korkuyu ona sürekli güven aşılayarak en aza indirebilirsiniz. Mümkün oldukça kuşku, korku hissini tetikleyen filmlerden konuşmalardan, olaylardan uzak tutmaya, güvenli, mutlu, sağlıklı bir çevre içinde yaşadığını hissedeceği tarzda iletişim kurmaya çalışmanız yararlı olacaktır.

Ona korkma diye komut vermek yararlı olmayacaktır ama ona korkmaması gerektiğini dolaylı olarak telkin eden ifadeler ve davranışlar çok daha yararlı olacaktır.

Bazen bu tür kazalardan sonra anne babalar da çocuklarının üstüne çok fazla düşüp, çok fazla koruyucu-kollayıcı bir refleks içinde davranırken çocuklarına ha bire korkmamalarını söyleyebilir. Yani sözleriyle davranış dilleri çelişebilir ve çocuklarına korkma dedikçe aslında kendi içlerindeki korkuyu dile getirdiklerini çocuklar da hissedip kaygı duyabilir.

Son olarak bu korku çocuğunuzun günlük yaşantısını etkilemeyi sürdürürse kısa süreli bir profesyonel destek almasını sağlamanız doğru olacaktır.