kızım ergenlik çağında

 

 

Kızım ergenlik çağında ve beni hiç dinlemiyor. Sürekli tartışma halindeyiz. Bazen benimle haftalarca konuşmadığı oluyor. Bu durum beni çok üzüyor. Onunla iletişim kurabilmenin kolay bir yolu olmalı ama ben yaklaştıkça o kaçıyor.

Öncelikle şunu bilmelisiniz: Ergenlik dönemindeki sorunlar, uzun sürebilse de geçici olan kimlik krizi, davranış değişiklikleri, davranım kusurları birçok anne babanın paniklemesine neden olabilmektedir. Birçok anne baba bu dönemde çocuklarını kaybettiği, eski çocuklarının yerine tanımadıkları birinin geldiğini düşünüp ne yapacaklarını şaşırmaktadır.

Stratejiniz işe yaramıyorsa kızınızla kurduğunuz iletişim biçimini yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. “Beni dinlemiyor” diyorsunuz zaman siz onu dinlemeyi deneyin. Uzun uzun ve sabrınızı zorlayarak dinleyin. Daha az eleştirin ve daha az yargılayın. Riskli kararları, davranışları konusundaki uyarılarınızı mümkün olduğunca yasaklarla değil de önerilerle ortaya koyun. Fikrinizi ona açıklarken kendi değer yargılarınız, aile gelenekleriniz, toplumsal kabuller gibi soyut kavramlardan çok onun bu riskli davranış sonucunda yaşayacağı muhtemel problemleri somutlaştırarak anlatmanız daha etkili olabilir. Soğukkanlı bir şekilde yaklaşıp onu bir arkadaşı gibi anlamaya çalışmanız daha iyi sonuç verebilir.

Öte yandan; çocuk eğitimi ve ergenlik dönemiyle ilgili kitaplar okumanızı öneririm. Konunun uzmanı olan kişilerce yazılmış, bilimsel değeri olan kitapları seçmelisiniz. Bu tür kitapları piyasada kolay bulabilirsiniz.

Bütün bunları yapmanın yanı sıra, aynı zamanda profesyonel bir destek almanız ise kuşkusuz en iyi sonucu verecektir.