asabiyim, parlıyorum

Ani sinirlenmelerim, parlamalarım oluyor ve bu benim hayatımda büyük sorunlara neden oluyor. Yanlış anlaşılmalara ve haklıyken haksız konuma düşmeme neden oluyor. Ne yapabilirim?

 

Sinirlilik ve çabuk parlama şikâyetleriniz değişik nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durum depresyonda olmanızdan -dolayısıyla tahammül gücünüzün çok azalmış olmasından-  veya kaygı bozukluğu gibi bir psikiyatrik sorundan –gergin, huzursuz ve patlamaya hazır olmanızdan-  kaynaklanıyor olabileceği gibi kişilik yapınızın duygularınızı çabuk ve olumsuz bir şekilde dışa vuran, duygusal, tepkisel, denetim gücü zayıf bir karakterde olmasından da kaynaklanıyor olabilir.

Ancak… Siz bunun farkındasınız ve bundan hoşnut değilsiniz; bu önemli. Yani değişmeniz veya tedavi olmanız için birinin sizi ikna etmesi gerekmiyor, bu yolunuzu kısaltacak, işinizi kolaylaştıracak, yükünüzü hafifletecektir. Öncelikle bir psikiyatri uzmanıyla görüşmeniz doğru bir noktadan mücadeleye başlamanız açısından önemlidir. Böylece sorununuzun nedenini ve kaynağını doğru saptamanız mümkün olacaktır.

Diğer yandan stresle başa çıkma stratejilerini öğrenmeniz, bunu kendi özel koşullarınıza uyarlamanız, kendinize dinlenmek ve eğlenmek için zaman ayırmanız, dostlarınız ve sevdiklerinizle daha çok zaman geçirmeniz ilk akla gelen yararlı öneriler olacaktır.