Depresyon-ilaç

Evliyim, sorunlu bir hayatım var, psikiyatriste gittim, depresyon teşhisi kondu fakat verilen ilaçları alıp kullanmadım.

 Çok sinirli biriyim, çok ağlıyorum, nasıl tedavi olmam lazım, bana yardımcı olursanız sevinirim…

 

Nasıl tedavi olmanız gerektiğini zaten gittiğiniz psikiyatrist değerlendirip tedavinizi düzenlemiş anladığım kadarıyla ancak verilen ilaçları kullanmadığınızı söylüyorsunuz. Ve tekrar bir başka psikiyatra nasıl tedavi olmanız gerektiğini soruyorsunuz, bu bir çelişki yaşadığınızı gösteriyor. Bu durum önemli çünkü aynı çelişkileri başka insanlarla olan ilişkilerinizde ve bu arada evliliğinizde de yaşıyor olma ihtimalinizin yüksek olduğunu düşündürtüyor.

Sorunlu bir hayatınız olduğunu ve ayrıca çok sinirli olduğunuzu söylemişsiniz; sorunlarınız sinirlerinizi bozup depresyonunuzu arttırırken, sinirli ve depresyonlu olmanız da ilişkilerinizi daha çok bozarak, sorunlarınızı arttırır. Böylece bir kısır döngünün içine girip gittikçe daha kötüye gidebilir durumunuz.

Bu nedenle hem önerilen ilaçları kullanarak sinirinizin yatışmasını ve daha olumlu ilişkiler kurmayı mümkün kılacak bir ruh hali edinmeniz hem de aynı süreçte psikiyatristinizden sorunlarınızla ilgili danışmanlık ve terapi alarak çözüme ulaşmanız en doğrusu olacaktır.