çocuklar için ayrılmama doğru mudur

çocuklar için ayrılmama doğru mudur

Hocam biz eşimle hiç anlaşamıyoruz ama çocuklarımız için evliliğimizi sürdürüyoruz. Anlaşamayan çiftlerin çocukları için bir arada kalmayı sürdürmeleri doğru bir tutum mudur?

 

Anlaşamayan eşlerin ayrılıp ayrılmama kararı vermeden önce psikiyatrik bir danışmanlık almaları, sonuçta verecekleri karar ne olursa olsun gereklidir. Çünkü ayrılmanın da, birlikte yaşamanın da doğru ve yanlış şekli vardır ve en az hatayla kararı olgunlaştırmak, en az zararla süreci tamamlamak anlamına gelir. Bu hem kişisel örselenmelerini azaltıp sağlıklı bir süreç içinde sorunun çözülmesi açısından hem de arada kalan çocukların ruh sağlığı açısından önemlidir.

Bazen eşlerden birinin sağlıklı olmayan bir evlilik ilişkisini “çocukları için” sürdürmeye kendisini mecbur hissettiği ve buna katlanarak hayatının geri kalanını çocuklarına adamaya karar verdiği oluyor ki bu çok da sağlıklı bir seçim olmuyor. Böyle durumlarda bazen çocukların ruh sağlığı ve sağlıklı gelişimi için ayrılmanın daha uygun olduğunu gözlemliyoruz.

Çocuklar sağlıksız bir ortamda ve sağlıklı olmayan iletişim biçimlerine tanık olarak büyüdüklerinde bu patolojileri kendi hayatlarına da taşıyabiliyorlar.

Ancak unutulmamalıdır ki her insanın biricik olması gibi her sorun ve her ilişki de biriciktir ve kendi özel koşullarında en iyi değerlendirilir.

Sağlıklı karar kişinin 5-10 yıl sonra verdiği karadan pişman olmayacağı ve “keşke o zamanki yaşıma dönebilsem ve hayatımı yeniden farklı şekilde planlayabilsem” demeyeceği karardır.