en yakın arkadaşınızla yolunuz ayrılırsa

 

 

 

 

 

Bazen en yakın arkadaşımızdan ya da dostumuzdan hiç beklemediğimiz bir davranış karşısında dostluğu bitirmek de devam ettirmek de çok zor hale gelebiliyor. Her zaman yanımızda olacağını düşünürken en yakın arkadaşımızla yolumuz ayrılırsa nasıl bir tutum takınmalıyız? 

 

 

Hani klasikleşmiş bir söz vardır: “kusursuz dost arayan dostsuz kalır” diye. Elbette ki dostluğumuzu yeniden gözden geçirmemiz gereken ve bazen bitirmemiz gereken durumlar olabilir. Ama dostların bir görevi de dostluk kurdukları kişinin hatalı veya kusurlu bir davranışı ile karşılaştıklarında hemen onu terk etmek yerine hatalarına engel olmak, onun ilerde başını ağrıtacak, ona zarar verecek durumlar ve davranışlar konusunda uyarılarda ve önerilerde bulunmaktır.  Ancak bunu yaparken açık ve dürüst davranmak gerekir.  Ne hatalarına ve kusurlarına karşı onaylayıcı ve ortak olucu bir tutum nede bir anne baba rolüne benzer katı, yasaklayıcı ve onun yerine karar verici tutum doğru olmaz.

Uyarılarda ve önerilerde bulunurken insanları eleştirmek yerine onların tutum ve davranışlarını eleştirmek veya onaylamak gerekir. Bu basit ayırım aslında çoğu zaman karşımızdakinin öneri ve eleştirilerimizi ciddiye alması için yeterli olabilir. Hatta bazen insanları onaylarken davranışlarını eleştirebilmeliyiz. Yani ona “sen dürüstsün ama bu davranışın bu dürüstlüğe uymuyor bence…” diyebilmeliyiz

Bu uyarıları ve önerileri yaparken insanlar kendilerini yeterince tarafsız ve net fikirli hissetmiyorlarsa, ya da kararsızlık hissediyorlarsa kendileri önerilerde bulunmak yerine dostlarının profesyonel bir yardım almalarını sağlamaya çalışmaları daha doğru olacaktır.

Hatalı bulduğumuz ya da kırıldığımız davranış karşısında bazen doğrudan müdahale etmek yerine arkadaşımıza “ben senin arkadaşın olduğum için çok tarafsız davranamayabilirim, sen en iyisi bu konuda bir psikiyatriste başvurup danış, daha sağlıklı olur” demek, belki de ilerde onu zor duruma düşürecek, pişman olacağı hatalı bir karar verme riskini azaltıp, dostluğumuzu korumaya yetebilir.

 

Burda dergisi

 

Dr. Gıyasettin Ekici

Psikiyatrist