çocuğum huysuz ve alıngan

9 yaşında kız çocuğum var. Hem okulda hem evde paylaşmayı bilmiyor. Eleştirdiğimde ya da onunla konuşmak istediğimde iletişim kuramıyorum hemen ağlamaya başlıyor. Aşırı derecede kıskanç paylaşmayı bilmiyor. Lütfen bana yol gösterin.

 

Öncelikle çocuk eğitimi ve çocukla doğru iletişim kurma konusunda yazılmış kitapları alıp okumanızı öneririm. Kitap seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli husus: kitap yazarının konunun uzmanı olmasıdır. Birkaç kitap okuduktan sonra çocuğunuzla daha doğru ve etkili bir iletişim kurabileceğinizi düşünüyorum. Çocuk eğitimindeki küçük hatalar bile önemli sorunlar doğurabilir.

İkinci olarak çocuğun aksiliği ya da davranış kusurları bir çocukluk çağı depresyonunun belirtileri de olabilir. Okul başarısında sonradan meydana gelen bir düşme ya da okulda devam eden davranış kusurları bu ihtimali akla getirmelidir. Bu durumu atlamamak için bir profesyonel yardım almak uygun olacaktır.

Eğer sorun sadece evde ortaya çıkıyor, örneğin okulda olmuyorsa problemin sizin çocukla kurduğunuz iletişimden ya da varsa bir kardeş kıskançlığından kaynaklanması ihtimali daha yüksektir.