kırıcı ve alınganım

 

 

            Merhaba Dr. Bey,

            Benim size sorum ben bazen sakin davransam da kimi zamanlar çok kırıcı oluyorum, çok çabuk kırılıyorum, olayları anlamadan çok sert tepkiler veriyorum bunun nedeni nedir? Ayrıca hiç sebep yokken ağlamak istiyorum şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

 

Çabuk kırılıyor olmanız yani hassas ve alıngan olmanız, olayları anlamadan çok sert tepkiler vermeniz yani sabırsız ve tahammülsüz olmanız ve hiç sebep yokken ağlamak istemeniz yani mutsuz, neşesiz ve sıkıntılı olmanız depresyonda en sık ortaya çıkan üç belirtiyi gösteriyor.

Ancak bu belirtilerin ne zamandan beri var olduğu, ne kadarının kişilik yapınızdan ne kadarının dış sebeplerden kaynaklandığı, buna neden olan sorunlar varsa bunların niteliği, yoğunluğu, daha önceki kişilik yapınızın ve ilişkilerinizin nasıl olduğu, uykunuz, iştahınız, cinsel hayatınız gibi parametrelerin de ayrıntılı değerlendirilmesiyle tedavinizin düzenlenmesi uygun olacaktır.

Bir an önce tedaviye başlamanız bu depresif tablonun kronikleşmesini ve davranışlarınızda ve kişilik yapınızda iz bırakması ihtimalini azaltacaktır. İhmal etmeyin ve en kısa zamanda bir psikiyatriste başvurun.

 

 

Psikiyatr Dr. Gıyasettin Ekici