panik atak tedavi süresi

5 ay önce panik atak teşhisi konuldu bana. 1.5 ay önce ilaçları kullanmayı bıraktım. Kendimi iyi hissediyorum ama tekrar aynı şeyleri yaşar mıyım diye de korkuyorum. Doktoruma danışmadan bıraktım ilaçlarımı.

 

Panik atak tedavi süresi kişiden kişiye, durumdan duruma değişmekle birlikte 6-8 aydan kısa olmaz genellikle. Bazı durumlarda çok daha uzun sürebilir.

Siz tedaviyi erken kesmişsiniz ve bu durumda hastalığın tekrarlama olasılığı yüksek. İyi bile olsanız belli periyotlarla psikiyatristinizle görüşmelerinizi sürdürmeniz ve ilaçlarınızı onun belirlediği şekilde düzenli kullanmanız gerekir. Zaman zaman kullanmanız gereken ilaç dozunda değişiklik gerekebilir ve bunu doktorunuzun yapacağı ayarlamalar belirler. Aksi durumda düzensiz veya yetersiz tedavi söz konusu olur ve ya hastalık tam olarak ortadan kalkmaz ya da sık veya erken tekrarlar.

İyileştirici tedaviden sonra, kişi kendisini çok iyi hissetse bile, koruyucu tedavinin devam ettirilmediği durumlarda sık tekrarlamalar görülür.

Ayrıca Panik atak tedavisi sadece ilaç tedavisinden ibaret değildir. Psikiyatristinizle görüşmelerinizde sizin hem hastalık hakkında bilgilenmeniz hem de kişilik yapınız, karakteriniz, kişisel geçmişinizle, yaşama stiliniz, beslenme, çalışma, uyuma alışkanlıklarınızla hastalığınız arasındaki ilişki hakkında bilgilenmeniz amaçlanır. Panik atak sırasında neler yapmanız neler yapmamanız gerekir, panik ataktan korunmak için yine yapmanız ve kaçınmanız gerekenler konusunda bilgilenmeniz  -yani psikoterapi-  de tedavinin olmazsa olmaz bir parçasıdır.