Evlendim,alışamadım

Merhaba ben 24 yasında bir buçuk senedir evli bir bayanım. Evlenip Adana’ya yerleştim. Ama hiçbir şey hayalimdeki gibi olmadı. Kalabalık bir aileye gelin geldim fakat burada inanılmaz derecede yalnızım. Her gün kalkıyorum bugün ne yapacağım bütün gün diyorum. Çok bunalıyorum. Kalabalık içinde sıkılıyorum. Ya acayip sinirli oluyorum eşimi kırıyorum ya da kendi kendime avazım çıktığı kadar ağlıyorum. Bu durumun artık bende farklı boyutlara geçmesinden korkuyorum. Kimseyle konuşmak istemiyorum, bazen eşimle bile görüşmek istemiyorum. Onu kırarım üzerim diye çok korkuyorum. Bana lütfen yol gösterin ve içinde bulunduğum durum neden böyle öğrenmek istiyorum.

 

Hayal kırıklığına uğramak, beklentilerin karşılanamaması gibi durumlar depresyona girmemizi kolaylaştırır. Öte yandan, sizin durumunuzda olduğu gibi, eski yaşama biçimi ve alışkanlıklarındaki büyük ölçekli değişiklikler, eski dostların, arkadaşların uzakta kalması, yeni ve henüz alışılmadık bir çevrenin içine girmekten kaynaklanan yabancılık duygusu vs. gibi nedenler de buna eklenince kişi tam bir depresyona girmese de depresyon belirtilerinden bir kısmını taşıyan karmaşık duygular ortaya çıkabilir.

Öncelikle duygularınızı nazik bir dille eşinizle paylaşmanızı, başkalarını suçlamamaya özen göstererek alternatif rahatlatıcı aktiviteler üzerinden birlikte çözüm üretmeye çalışmanızı öneririm. Birlikte, ev ortamının dışında vakit geçirmek üzere planlar yapmanız, bazen baş başa sinemaya, alışverişe vs. gitmeniz, akşamları daha çok baş başa kalmanız vb. gibi değişiklikler sıkıntınızı azaltacaktır.

Diğer bir seçenek de –eğer koşullarınız uygunsa- sizin kendi başınıza bir hobi edinmeniz ve vaktinizi daha çok zevk alacağınız aktivitelerle harcamak olabilir. Her gün bir saat dışarı çıkıp tempolu yürümek bile kolayca yapabileceğiniz ama bedensel ve ruhsal olarak çok yarar göreceğiniz bir aktivitedir.

Fazla sinirli olmanız, kırıcı davranmanız, bazen sinirinizi bağırarak etrafa taşırmanız, sıkıntılı ve tahammülsüz olmanız, yüksek sesle ağlamanız gibi belirtiler aslında depresyona girdiğinizi veya girmekte olduğunuzu gösteren belirtilerdir. Bu durumda yakınınızdaki bir psikiyatristten yardım almanız ve gerekirse antidepresan ilaç kullanmanız yararlı -ve gerekli-  olacaktır.