oğlum derse odaklanamıyor

 

15 yaşındaki oğlumun notları git gide kötü oluyor. Evde hiç ders çalışmıyor. Ev ödevlerini çok yüzeysel yapıyor. En önemli sorunu odaklanamaması. Bu yıl okulu bile kırdı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Çocuğunuzun derse odaklanamama sorunu önceden var idiyse bu dikkat eksikliği hastalığına işaret edebileceği gibi özgül öğrenme güçlüğünden ya da ders çalışma konusunda yeterince motivasyon oluşturulamamış olmasından da kaynaklanabilir.

Ancak daha önce derslerine ilgili, başarılı 15 yaşındaki bir öğrencinin derslerinde sonradan meydana gelen bir düşüş söz konusuysa o zaman sonradan ortaya çıkan etkenler üzerinde durmak gerekir. Bu etkenler arasında ilk akla gelenler ergenlik dönemine ait bir duygusal boşluk veya karmaşa, yine bu yaşlarda ilginin karşı cinse odaklanmaya başlaması nedeniyle bir duygusal ilgi kayması söz konusu olabileceği gibi bu durum başlamakta olan bir depresyonun veya başka bir psikiyatrik hastalığın belirtisi de olabilir.

Dikkat eksikliği okul çağı çocuklarının yaklaşık yüzde beşinde var olan, fark edildiğinde tedavi edilebilen ancak çoğu zaman fark edilemediği için çocukların tedavi olamadığı ve yaramaz çocuk ya da tembel çocuk damgası yediği özel bir durum.

Öncelikle onu eleştirmeden kendini anlatmasına izin verin ve onu anlamaya çalışın. İkinci olarak bir psikiyatrik yardım almanız yerinde olacaktır. Size anlatamadığı ya da anlatmak istemediği şeyleri psikiyatriste anlatabilir ve belki ilaç yardımı gerekebilir.