işsizim,mutsuzum

 

4 aydır işsizim. Maddi durumum hiç iyi değil. Uyku düzenim çok bozuldu, bazen çok yemek yerken, bazen canım hiçbir şey yemek istemiyor. Konsantrasyon bozukluğu yaşıyorum. Kendi kendimi her şeyin iyi olacağına inandırmaksa da çok zor.

Merhaba,

Kapsamlı bir görüşme yapmadan depresyon teşhisi koymamız mümkün olmamakla birlikte ifadelerinizden depresif bir süreç yaşadığınız anlaşılıyor.

Sorunlar depresyona neden olabileceği gibi depresyondan da kaynaklanabilir. Yani daha önceden başlamış olan ve işinizdeki veriminizi ve performansınızı düşürerek işinizi kaybetmenize neden olan bir depresyon süreci yaşamış olabilirsiniz.

Böyle bir depresyon durumu işinizi kaybetmeden önce başlamış değil idiyse şimdi işsizlik ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle böyle bir risk içinde olabilirsiniz.

Bazen hatta sıklıkla kişi depresyona girme aşamalarında birtakım sorunlar yaşamaya başlar ama henüz çok belirgin olmadığı için depresyonunun farkında değildir. Depresyon ilerledikçe sorunlar artar(evlilik, iş, ekonomik sorunlar ya da insanlar arası ilişkilerdeki diğer sorunlar vs.) Kişi artık depresyonunun farkında olduğunda işleri veya ilişkileri de bozulmuş durumdadır ve depresyonunun sorunlarından kaynaklandığını düşünür ama sorunlarına neden olduğunu fark edemez.

Tüm durumlarda bir psikiyatriste başvurup profesyonel destek almanız yerinde olacaktır.

‘Kendi kendimi her şeyin iyi olacağına inandırmaksa çok zor’.cümlenizdeki depresif ruh halinin ifadesi olan ümitsizliğin tedavinizi de engellemesine izin vermeyin.

 

Psikiyatr Dr. Gıyasettin Ekici