panik atak kontrolü

 

 

 

 

Bir panik atak hastasıyım, bunu kabullendim ama onu yenmek, yok etmek istiyorum. Panik atağı yenmek için neler yapılmalıyız, bu korkuları yenebilir miyiz?

 

Panik atak tedavisi mümkün ve hatta birçok psikiyatrik problemle karşılaştırıldığında tedavisi nispeten kolay olan bir psikiyatrik sorundur.

Tedavinin birkaç boyutu vardır: birincil olarak ilaç tedavisi önemlidir ve bugün elimizde geliştirilmiş çok iyi ilaçlar mevcuttur.

Bunun yanında panik atağa neden olan, altta yatan sorunlar bulunup ele alınır ve bu nedenlere yönelik çözümleri içeren bir tedavi planı oluşturulur.

Panik atağa çoğu zaman eşlik eden agorafobi, ölüm korkusu, kapalı yer korkusu, hastalık kaygısı gibi belirtiler nedenleri ve sonuçlarıyla birlikte ele alınarak terapi süreci içinde ortadan kaldırılır.

Tedavide bir diğer önemli konu da panik ataklar yaşayan kişinin panik ataklar hakkında bilgilendirilmesidir. Kişi, panik atağı ve arkasındaki mekanizmayı öğrendikçe rahatlar ve korkusu ortadan kalktığı ölçüde kısır döngü kırılır ve panik ataklar azalmaya başlar. Panik atak olmaması için ne yapması ve panik atak olduğunda nasıl davranması gerektiğini öğrenir. Böylece süreç kontrol altına alınır. Ülkemizde hasta yoğunluğu ve hekimin hastayla görüşürken yeterli zamanı ayıramaması nedeniyle en çok ihmal edilen husus budur.