eşimi aşırı seviyorum

 

 

 

Merhaba Hocam,

            Ben eşimi çok seviyorum. Yani normal bir sevgi değil aşırı bir bağlılık. Bana ilgi göstermediği zaman çok üzülüyorum. Her fırsatta beni sevsin, sarılsın istiyorum ama o evlendikten sonra aşkının ve sevgisinin bittiğini söylüyor. Yani aramızda bir paylaşım yok. Bunu onunla konuşuyorum ama o bunları çocukça buluyor ve konuşma gereği duymuyor. Çok kızıyor ve üzülüyorum. Ben her şeye rağmen onu seviyor, evde her şeyi onu düşünerek yapıyorum ama kıymetim bilinmiyor. Ona nasıl davranmalıyım?

 

Merhaba,

Bir insanın üstüne fazla düşmeniz, ona olan ilgi ve sevginizden de kaynaklanmış olsa bir süre sonra onu sıkabilir. Bu ister çocuğunuz, ister sevgiliniz ister eşiniz olsun fark etmez.

Belki ilişkinin ilk zamanlarındaki “cicim” döneminde ilişkiye renk ve heyecan katabilir ama evlilik gibi ilişkinin devamlılık taşıdığı durumlarda bir süre sonra aşırı ilgi dışavurumu ve aşırı ilgi beklentisi sıkıcı olmaya başlayabilir.

Her fırsatta sizi sevmesi ve sarılmasını beklemeniz gerçekçi değil ve onu sıkar. “bunu onunla konuşuyorum ama o bunları çocukça buluyor ve konuşma gereği duymuyor” demeniz de bunu gösteriyor.

Eşinizin sizi özlemesine izin verin. Bazen bilerek uzak durun, göreceksiniz o size yaklaşmaya çalışacaktır.

Kendinize zaman ayırın. Arkadaşlarınızla zaman geçirecek aktiviteler planlayın. Eşinizle sürekli ‘yapışık’ olmak yerine daha dengeli ama daha nitelikli birliktelikler kurmaya çalışmanız daha doğru olur. Sizinle birlikte olduğunda duygusal davranıp ondan hep bir şeyler istemek ya da hep eleştirmek yerine ikinizin de mutlu olacağı eğlenceli zamanlar oluşturmaya çalışın…